تجهیزات کار و ایمنی
2022-10-31

ملزومات ایمنی

لوازم ایمنی، همانطوری که از نام آن‌ها پیداست از جمله وسایلی است که برای محافظت از جان افراد و جلوگیری از صدمات یا تلفات استفاده می‌شود. به طور کلی، در تعریف لوازم ایمنی باید بگوییم حفاظتی است که توسط کارگران برای جلوگیری از صدمات، تلفات، موقعیت‌های تهدید کننده زندگی و غیره استفاده می‌شود. این آسیب‌ها و بیماری‌ها ممکن است در اثر تماس با خطرات شیمیایی، رادیولوژیکی، فیزیکی، الکتریکی، مکانیکی یا سایر خطرات محل کار ایجاد شود. انواع مختلفی از تجهیزهای ایمنی بسته به ماهیت خطر در کار، توسط کارگران استفاده می‌شود. در عملیات ساختمانی، کلاه‌های سخت، وسایل پا و روپوش تجهیزات ایمنی محسوب می‌شوند. همه این نوع تجهیزات ایمنی در دسته تجهیزات حفاظت فردی (PPE) قرار می‌گیرند.

عینک ایمنی

چشم انسان به‌طورکلی دارای رشته‌های عصبی بسیار حساسی بوده و همچنین چشم یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین قسمت‌های بدن فرد به شمار می‌آید و آسیب دیدن جزئی یا کلی به چشم در زندگی و کار روزمره فرد مشکل‌ساز خواهد شد. از همین رو افراد باید برای مراقبت از چشم‌های خود در برابر انواع آسیب‌های پرخطر از عینک‌های ایمنی مناسب استفاده کنند.

عینک‌های ایمنی عموماً دارای نوع‌های مختلفی هستند و این نوع عینک‌ها اکثراً در مشاغل و حوزه‌های گوناگونی مثل دندان‌پزشکی، تراشکاری، جوشکاری، ریختگری، کارهای آزمایشگاهی کاربرد دارند. عینک ایمنی در اقسام طرح، شکل، رنگ و قیمت در بازار موجود است. عینک ایمنی اساساً از وارد شدن انواع ذرات معلق و فیزیکی و یا مواد شیمایی و عفونی بسیار خطرناک به چشم جلوگیری خواهد کرد.

دستکش ایمنی

امروزه در بیشتر حوزه‌ها و صنایع کاری اغلب کارها با استفاده از دست انجام خواهد شد و بدون داشتن دو دست سالم، فعالیت کردن تا حد قابل‌توجه‌ای سخت و مشکل‌ساز است. از سمتی دیگر، دست فرد دائماً در تماس با ابزارها و مواد مختلف بوده و همواره خطر آسیب به دست نیز وجود خواهد داشت. برای جلوگیری کردن از چنین خطراتی افراد حتماً باید از لوازم ایمنی مخصوصی به اسم دستکش ایمنی استفاده کنند. بیشتر دستکش‌های ایمنی از دست افراد در برابر آسیب‌های گوناگون مثل آسیب‌های فیزیکی، برق‌گرفتگی، سوختگی بیش‌ازحد، آسیب‌های جزئی از مواد شیمیایی حساسیت‌زا و عفونی وغیره مراقبت خواهند کرد.

در بازار کشور نوع‌های متفاوتی از دستکش‌های ایمنی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد وجود خواهند داشت و هر نوع از دستکش‌های ایمنی اساساً با توجه به نوع کار و محیط کاری افراد استفاده می‌شوند. به‌طورمعمول دستکش ایمنی از جنس بسیار خوبی ساخته شده و در برابر انواع ضربات و آسیب‌های جزئی پایدار و مقاوم است و همچنین از انعطاف‌پذیری مطلوبی برخوردار خواهد بود. افزون بر نوع و شرایط محیط کاری، دستکش‌های ایمنی می‌توانند شامل نوع‌های ضد آب، ضد حرارت، ضد برش و ضد الکتریسیته باشند.

کلاه ایمنی

Safety helmets یا کلاه ایمنی در پروژه‌های ساختمانی به‌کار می‌روند که حتما شما هم در این محل‌ها دید‌ه‌اید. کلاه ایمنی معمولاً به‌عنوان یکی از لوازم ایمنی مهم و ضروری برای افراد محسوب می‌شود. از کلاه‌های ایمنی اکثراً برای مراقبت از قسمت عقب و جلوی سر (جمجمه) در برابر انواع مختلف ضربه‌ها، عدم برخورد اشیاء به سر و یاعدم برخورد به مواد خطرناک شیمیایی استفاده خواهند شد. یک کلاه ایمنی خوب و مناسب باید دارای شرایط زیر باشد:

  • سبک و راحت
  • سفت و ضربه‌گیر
  • پایدار در برابر نفوذ آب و مایعات گوناگون و…

محافظ گوش و گوش‌گیرها

صدای بسیار بلند اساساً تأثیرات جبران‌ناپذیری بر روی سلامت انسان می‌گذارد و برای جلوگیری از کمتر شدن شنوایی فرد و یا رفع این مشکل می‌توان از وسیله‌ای به اسم گوش‌گیر یا محافظ گوش استفاده کرد. صدای ۹۰ دسی‌بل عموماً سبب کمتر شدن شنوایی فرد می‌شود و درصورتی‌که این صدا همیشگی باشد، ممکن است فرد را دچار تنش‌های روحی و روانی کند. گوش‌گیر یا محافظ گوش ازجمله لوازم ایمنی ضروری گوش است که فرد برای پوشاندن گوش خود از آن استفاده می‌کند. از گوش‌گیر اساساً برای بستن مجرای گوش خارجی استفاده می‌شود که درنتیجه سبب کاهش قدرت شنوایی می‌شود.