Uncategorized @fa
2021-04-30

لباس کار دوبنده و اهمیت استفاده از آن

هر محیط کار لباس مخصوص به خود را دارد که باید با توجه به شرایط کار و وظایفی که هر شخص باید انجام دهد تعیین می‌شود. لباس کار باید طوری باشد که ایمنی و سلامت جانی افراد را حفظ کند و علاوه بر آن راحت بوده و مانع از انجام وظیفه‌ی افراد نشود پس به همین خاطر لباس ایمنی و کار هر محیط با دیگر محیط‌ها فرق دارد. در برخی محیط‌های کاری وجود آستین لباس می‌تواند برای افراد مزاحمت ایجاد کرده و راحتی آن‌ها را مختل کند.

در بعضی موارد افراد مجبور به بالا دادن آستین خود می‌باشند برای این منظور لباس‌هایی به عنوان لباس کار دوبنده طراحی شده‌اند که مناسب محیط‌هایی می‌باشند که شخص باید در حین انجام کار آستین نداشته ‌باشد و در آن احساس راحتی کند. این نوع  لباس در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و متنوعی طراحی و تولید می‌شود و بنا به شرایط محیط کاری جنس آن نیز متنوع می‌باشد.

لباس کار دوبنده چیست؟

لباس کار دوبنده نوعی لباس یکپارچه و یک تکه برای کار است که قسمت‌هایی از بالا تنه و قسمت پایینی بدن را به طور کامل پوشش می‌دهد. این لباس بدون آستین بوده و کار با آن بسیار راحت می‌باشد این لباس کار در بازار به لباس کار دوبنده، دوبنده‌ی رکابی و شلوار پیشبندی شناخته می‌شوند. جنس این لباس‌ها با توجه به  فصلی که از آن استفاده می‌کنید متفاوت می‌باشد مثلاً در فصل زمستان فرد می‌تواند زیر دوبنده لباسی با جنس ضخیم و گرم بپوشد تا در مقابل خطرات جانبی و سرما از خود محافظت کند.

ویژگی‌های مهم لباس کار دوبنده

لباس کار دوبنده ویژگی‌های مهمی دارد که باید در هنگام انتخاب به آن‌ها توجه کنید. این لباس کار‌ها همانطور که گفتیم یکسره بوده و بدون آستین می‌باشند و فقط مخصوص آقایان نبوده بلکه خانم‌ها نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. این لباس‌ها دارای تعداد زیادی جیب و زیپ هستند و فرد استفاده کننده می‌تواند ابزار کار خود را داخل آن‌ها گذاشته و دسترسی سریع و راحتی به ابزار خود داشته باشد.

لباس کار دوبنده بسیار راحت بوده و تعویض آن نیز سریع و به آسانی قابل انجام است. یکی دیگر از ویژگی‌های این لباس‌ها راحتی و آسانی در تعویض آن‌ها می‌باشد. این لباس‌ها طوری طراحی شده‌اند که می‌توان آن‌ها را یک الی دو سایز کوچک و یا بزرگ کرد و شما می‌توانید بنا به محیط کاری خود آن ‌را در هر جنس و رنگی که مناسب است خریداری کنید.

انواع لباس کار دوبنده

این نوع لباس کار در بسیاری از مشاغل و بنا به شرایط محیط کاری در انواع مختلفی استفاده می‌شود. طرح این لباس‌ها در حالت کلی یکسان می‌باشند یعنی لباس یکسره، بدون آستین و دارای تعداد زیادی جیب می‌باشد. تنها عاملی که می‌تواند این لباس‌ها را از یکدیگر متمایز کند جنس و الیاف آن‌ها می‌باشد. بنا به محیطی که هر شخص در آن کار می‌کند و متناسب با آب و هوا و فصول مختلف جنس این لباس‌ها نیز متفاوت می‌باشد.

چند نمونه‌ی مهم از جنس این نوع لباس‌ها عبارتند از:

  • لباس کار لی
  •  لباس کار جین
  • لباس کار پنبه – کتان
  • لباس کار فلامنت- ویسکوز
  •  لباس کار ترگال
  •  لباس کار پلی استر

کاربردهای لباس کار دوبنده

همانطور که گفتیم چون این لباس‌ها یکسره، یکپارچه و بدون آستین می‌باشند اصولاً برای محیط‌هایی که در آن‌ها شخص باید با این لباس احساس راحتی زیادی کند و آستین‌ها باعث نشوند که انجام وظیفه‌ی وی مختل شود مورد استفاده قرار می‌گیرند. در محیط‌هایی مثل کارخانه‌ها، پروژه‌های عمرانی و ساختمان سازی، کارگاه‌های جوشکاری، مزرعه‌های کشاورزی، تراشکاری و مکانیکی از این لباس‌ها استفاده می‌شود.

بیشترین استفاده از این لباس‌ها در محیط‌های مکانیکی، تراشکاری و کارگاه‌های صنعتی می‌باشد چرا که در این مشاغل افراد با ابزارهای مختلفی کار می‌کنند که باید به این ابزارها دسترسی سریع و آسان داشته باشند. جیب‌های این لباس‌ها مکان مناسبی برای قرار دادن ابزارهای مورد نیاز این مشاغل می‌باشد به همین دلیل لباس‌های دوبنده محبوبیت زیادی در بین این نوع محیط‌های کاری دارند.

اهمیت استفاده از لباس کار دوبنده

در مشاغلی که لباس کار آستین‌دار برای انجام وظیفه‌ی افراد ایجاد مزاحمت می‌کند لباس کار دوبنده اهمیت زیادی دارد. این لباس کار علاوه بر حفظ ایمنی جسمانی فرد، سبب راحتی آن نیز می‌شود و جنس آن به گونه‌ای است که ایمن در مقابل عوامل و خطرات جانبی می‌باشد. این نوع لباس کارها به دلیل جنس و بافت قوی که دارند در هنگام شستشو بافت و رنگ آن‌ها تغییر نکرده و زود خراب نمی‌شوند.

نکات مهم در هنگام خرید لباس کار دوبنده

همانطور که گفتیم محیط‌های کاری مختلف، شرایط متفاوتی دارند و نمی‌توان از یک جنس لباس کار دوبنده در تمام محیط‌های کاری استفاده کرد پس در هنگام خرید توجه داشته باشید که شما در چه محیطی و در چه فصلی از سال کار می‌کنید تا بتوانید بهترین جنس را انتخاب کنید. به عنوان مثال در فصول گرم سال باید جنس این لباس نازک‌تر از جنس آن در فصول سرد باشد و مثلاً در شغل‌های مکانیکی و عمرانی که این لباس‌ها بیشتر در معرض گرد، خاک و کثیفی قرار دارند باید رنگ آن‌ها به گونه‌ای باشد که زود کثیف نشده و یا در صورت کثیفی بتوان آن‌ها را به طور کامل شستشو داد و تمیز کرد.