Uncategorized @fa
2021-11-10

۵ نکته در مورد خرید لباس کار

تمامی مشاغل مختلف چه اداری و دولتی باشند و چه آزاد و شخصی، همگی نیاز به استفاده از لباسی مناسب و یا به اصطلاح لباس کار دارند. لباس‌هایی که در شغل‌‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، کاملا متفاوت از یکدیگر می‌باشند چرا که لباس‌های کار بر اساس نیاز افراد و شرایط محیط کاری انتخاب شده و با متفاوت بودن این عوامل به تبع، لباس کار نیز متفاوت خواهد بود.

در مشاغلی که تعداد کارکنان زیاد بوده و خرید لباس کار بر عهده‌ی کارفرما می‌باشد، نمی‌توان لباس‌‌های کار را از فروشگاه‌های معمولی خریداری کرد چرا که باید در طرح‌ها و رنگ‌های تعیین شده خریداری شوند. به همین دلیل باید برای خرید لباس کاری مناسب به فروشگاه‌هایی که بصورت تخصصی لباس ایمنی و فرم می‌فروشند، مراجعه کنید. علاوه بر آن در مشاغلی که خطرات زیادی افراد را تهدید می‌کند، خرید لباس ایمنی که بتواند به خوبی از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کرده و در کنارش شامل تجهیزات ایمنی نیز باشد، کار آسانی نبوده و باید توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود.

لباس کار چیست؟

به لباس‌هایی که افراد در محیط کار برای حفظ ایمنی خود و یا ایجاد نظم و هماهنگی در محل کار استفاده می‌کنند، لباس کار گفته می‌شود. لباسهای کار هر حرفه در حالت کلی شبیه به هم بوده و تنها در طرح‌هایشان برای خانم‌ها و اقایان تفاوت دارند. در هر شغل، مدیران و کارفرمایان وظیفه دارند لباس‌های مخصوصی را که رنگ و طرح تعیین شده‌ای دارند را برای کارکنان خود فراهم کنند.

انواع لباس کار

لباس‌های کار در حالت کلی به دو دسته‌ی لباس ایمنی و لباس فرم تقسیم بندی می‌شوند که در هنگام خرید هر کدام باید به نیازهای افراد توجه کنید. به عنوان مثال در اغلب ادارات دولتی از لباس فرم برای ایجاد نظم و یکپارچگی اعضای مجموعه استفاده می‌شود اما در مشاغلی مانند کار در ساختمان سازی و یا جوشکاری، لباس کار به عنوان لباس ایمنی و محافظ مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس در هنگام خرید لباس کار، به کاربرد آن توجه کنید.

نکات مهم در خصوص خرید لباس کار

برای اینکه لباس کار خوب و با کیفیتی داشته و بتوانید در طولانی مدت از آن استفاده کنید، در ابتدا باید بتوانید خریدی موفق و اصولی داشته باشید. لباس کار مانند سایر لباس‌ها نمی‌باشد که پس از مدتی استفاده دور انداخته و یا جنس و کیفیت آن برایتان مهم نباشد چرا که با پوشیدن لباسی نامناسب، ممکن است جان خود را به خطر بیندازید.

برای داشتن خریدی موفق باید در ابتدا فهرستی از انتظارات خود از لباس کار و نیازمندی‌هایتان را جمع آوری کرده و سپس مطابق با آن لباس ایمنی و یا فرم را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. در انتخاب لباس کار عوامل مختلفی دخیل بوده و در کیفیت نهایی آن تاثیر گذار هستند. برخی از این عوامل مهم عبارتند از:

برای اینکه خریدی راحت داشته و بتوانید مناسب‌ترین لباس کار را برای خود و یا کارکنان خود خریداری کنید، به بررسی هر کدام از این عوامل می‌پردازیم.

سایز لباس کار

یکی از فاکتورهای مهم و اصلی در خرید لباس کار، انتخاب سایز مناسب آن می‌باشد. هنگامی که خودتان برای خرید لباس ایمنی به فروشگاه‌های معتبر مراجعه می‌کنید، میتوانید با پرو کردن لباس سایز مناسب خود را پیدا کنید.

در مواقعی که مجموعه بزرگ بوده و کارفرمایان نمی‌توانند برای تک تک کارکنان لباسی جدا تهیه کنند، بهتر است که لباس‌هایی فری سایز خریداری کرده و در هنگام اضافه شدن نیروی جدید، سایز لباس را توسط خیاط تغییر دهند. فرقی نمی‌کند که فرد در کجا مشغول به کار باشد، در همه‌ی مشاغل لباس‌های کار نباید گشاد و یا خیلی تنگ باشند چرا که مانع از انجام وظیفه‌ی افراد می‌شوند.

ایمنی لباس کار

همانطور که گفتیم لباس‌های کار را می‌توان به دو نوع، لباس ایمنی و لباس فرم تقسیم بندی کرد. لباس‌های فرم اغلب مناسب برای محیط‌های اداری که افراد در یک مکان مشخص کار کرده و خطراتی جان آنها را تهدید نمی‌کند، مناسب هستند. لباس ایمنی مناسب برای مشاغلی است که افراد در محیط‌های خطرناک کار کرده و همواره آسیب‌های زیادی جان و سلامتیشان را تهدید می‌کند.

لباس کار ایمن باید از متریال‌های مناسب و با کیفیتی ساخته شده و متناسب با خطرات موجود در محیط کار، ایمن باشد. به عنوان مثال لباس ایمنی آتش نشان‌ها باید از مواد ضد حریق ساخته شده و علاوه بر آن، تهویه هوای خوبی بین داخل و بیرون لباس برقرار کند.

رنگ لباس کار

اصولاً در محیط‌های کار سازمانی و بزرگ، از رنگ سازمانی برای لباس‌های فرم استفاده می‌کنند. به عبارتی رنگ لوگو و نشان مجموعه، همواره بهترین رنگ برای لباس کار نیز می‌باشد. برخی از مشاغل نیز وجود دارند از گذشته تاکنون برای لباس‌های کارشان از یک رنگ استفاده شده است. به عنوان مثال لباس کارکنان شهرداری در اغلب شهرها نارنجی می‌باشد.

پس اگر مجموعه‌ی شما رنگ سازمانی دارد از آن برای لباس‌های کار خود استفاده کنید اما در غیر اینصورت، می‌توانید از رنگ‌های متناسب با شرایط کاری خود بهره جویید. برای مشاغلی که ممکن است لباس کار زود کثیف شود، بهتر است از رنگ‌های تیره مانند مشکی، سورمه‌ای، خاکستری و … استفاده کنید.

جنس مناسب

تمامی عواملی که در خرید لباس کار دخیل بوده و در انتخاب بهتر تاثیر گذار هستند، به شرایط و محیط کاری بستگی دارند. لباس کاری که در مناطق سردسیری مورد استفاده قرار می‌گیرد، مطمئناً باید جنسی ضخیم داشته و بتواند از سلامتی افراد در مقابل سرما محافظت کند. در حالت کلی تمامی لباس‌های کار باید از مواد با کیفیت و با دوامی ساخته شوند تا فرد بتواند علاوه بر حفظ سلامتی خود، مدت زمان طولانی از آن استفاده کند.

قیمت لباس کار

یکی از موضوعاتی که در هنگام خرید لباس کار مورد توجه قرار می‌گیرد، قیمت لباس می‌باشد. اگر لباس کار دارای جنس خوبی باشد، داشتن قیمتی بالا نیز کاملاً طبیعی است. اما گاهاً پیش می‌آید که برخی از فروشگاه‌های لباس کار معتبر نبوده و اجناس خود را با قیمت بالایی به فروش می‌رسانند. برای اینکه بتوانید لباس‌های کار خود را با قیمت خوبی خریداری کنید، باید فروشگاهی معتبر پیدا کنید.